Včely v zimě

15.02.2013 18:46

Klečím u schodů na verandu a dívám se na bílou , čtvercovou podložku. Je stejně bílá jako sníh, který je tu všude kolem. Pokrývá trávu, dvorek, dělá čepice stromkům, šošolky travinám a uschlým kytkám, je na studni i na stříšce, pod kterou se krčí domky pro včely.

Studuji tu bílou podložku, která ještě před chvílí ležela na dně úlu. Kromě šupinek vosku , které sem napadaly, když zimující včely otevřely zimní zásoby medu a pylu, jsou tu desítky včelích mrtvolek. Nemůžu od nich odtrhnout oči. Beru je jednu po druhé do svých pomalu křehnoucích prstů. Jejich tělíčka jsou jako zatočená klubíčka, zkroucená, jak míza uvnitř jejich těl vyschla a vyprchal z nich život. Pečlivě je prohlížím. Zaslouží si, aby jim někdo poděkoval. Aby jim dal úctu, která jim náleží. Tahle třeba obětovala život, aby předala ostatním své teplo. Tahle třeba živila plod nebo včely vyčerpané jinou prací pro společenstvo  a sama už neměla sílu nakrmit sebe. Některé mají nožičky i sosáčky obalené voskem. Dobývaly zásoby medu z plástve pro ostatní? A tady jsou dvě mrtvá tělíčka ve vzájemném objetí, jako by před smrtí objímaly jedna druhou. Nebo zápasily?. Možná jedna chtěla tu druhou nakrmit, nebo ji zahřát na svém hrudníku? Někam přemístit, schovat…? Jsou tak lehoučké. Není už v nich žádná tekutina, která udržuje život. Počítám je a dávám na lopatku, kterou, když je plná, odnáším na kompost. Smuteční průvod. Radostný průvod; vracím jejich tělíčka Zemi, z které zase vyrostou květy plné nektaru a ty budou pak včelí potravou.

Zatím hrozen v úle pokračuje dál svůj život: Včela na včele, žijí, dýchají a zahřívají se jako jeden organismus. Pomalu se tam ve tmě, v hloubi zimy a dlouhých nocí, rodí nové. Nejdřív jen tečky, pak malinké vajíčko a později bílý, zatočený rohlíček, z kterého se jako zázrakem vyvine včela. Co na tom, že jich stovka spadne na dno, když předtím odevzdaly svoje dílo jejich Velikému Včelímu Duchu. Hlavně aby přežil rod a mohl nastoupit  svoji další pouť ke Slunci.

Teď je 9 stupňů pod nulou. Za měsíc možná vylétnou za svojí první pastvou.